Strona Olsztynka

zaawansowane
baner BIP
baner Olsztynecki Budżet Obywatelski
baner Projekty Unijne
baner Olsztynek na facebook-u
baner Kanał Gminy Olsztynek na YouTube
baner Dziennik Ustaw / Monitor Polski
baner http://olsztynek.e-mapa.net/
baner Młodzieżowy Festiwal Filmowy Moja Przestrzeń
baner Miejski Dom Kultury
baner Elektroniczna Skrzynka Podawcza
baner 100 lat Skansenu w Olsztynku
baner
stat4u
Bagno Nadrowskie
Wprowadzono: 04-07-2011  Krzysztof Miller

Znajduje się w odległości 8 km od Olsztynka przy drodze Olsztynek - Nadrowo - Maróz, tuż przy wsi Nadrowo. Dojście do rezerwatu z przystanku PKP w Waplewie przebiega w kierunku północno - wschodnim drogą asfaltową lub na skrót drogą leśną, tuż obok przejazdu kolejowego w kierunku na północ.

Rezerwat utworzono w 1991 roku w celu ochrony siedlisk herpetofauny i licz­ych gatunków ptaków. Jest on częścią rozległej doliny, ciągnącej się z północy na południe. Przed wiekami było tutaj bezodpływowe jezioro. Obecnie teren w części wschodniej porasta trzcina, w części zachodniej - pałka, wierzby, fragmentami las. Osobliwością są pły­wające wyspy, przesuwające się po po­wierzchni otwartych oczek wodnych.

W czasach niemieckich rozciągały się tu rozlegle, podmokłe łąki kośne. Kosze­nie traw było możliwe dzięki sieci rowów melioracyjnych oraz pracy pomp wodnych, które odprowadzały nadmiar wody. W 1923 roku przestała pracować pompa wodna i trawę koszono tylko na wzniesieniach, a wynoszono ją na noszach lub w płachtach. W latach 1925 - 26 zaniechano całkowicie koszenia traw; z czasem na obrzeżach pojawiły się kępy brzóz oraz wierzby wzniesieniach, a wynoszono ją na noszach lub w płachtach. W latach 1925 - 26 zaniechano całkowicie koszenia traw; z czasem na obrzeżach pojawiły się kępy brzóz oraz wierzby.

Po drugiej wojnie światowej z okolicz­nych terenów rolnych wsi Nadrowo utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne Nadrowo, w skład którego włą­czono także części północną i wschodnią tych nieużytków, część południowo-zachodnia natomiast z fragmentami kęp la­su znalazła się w obrębie Nadleśnictwa Olsztynek.

Obecnie na powierzchni 65 ha rezerwa­tu, zarządzanego w całości przez Nadleśnictwo Olsztynek, są chronione siedliska takich gadów jak: żółw błotny, padalec, zaskroniec, jaszczurka żyworodna, jaszczurka zwinka. Gromadę płazów bytujących w tym środowisku reprezen­tują: kumak nizinny, huczek ziemny, ża­ba moczarowa, traszka wodna, ropucha zwyczajna i zielona oraz inne. W wodach i na bagnach występują także ryby (lin, szczupak, i karaś) oraz przedstawi­ciele ślimaków (błotniarka moczarowa, żyworódka pospolita i inne). Teren re­zerwatu jest doskonałą ostoją wielu różnych ptaków. Na otwartym lustrze wody bez trudu można zobaczyć rodziny kaczki krzyżówki, cyranki, krakwy czy płaskonosa. Na stale osiedliła się tu para łabędzia niemego. Bardziej wytraw­nym obserwatorom ptaków na pewno uda się tu zobaczyć w sezonie lęgowym przedstawicieli rodziny chruścieli (bąk, bączek, wodnik, kureczka nakrapiana, zielonka). Przestrzeń „Bagna Nadworskiego" jest wspaniałym łowiskiem dla takich drapieżników, jak orzeł bielik, rybołów, błotniak stawowy, orlik krzykliwy i kania ruda. Często zalatują tu także: kukułka, żuraw, bocian biały i wiele in­nych mniej lub bardziej pospolitych pta­ków. Spośród ssaków, mając odrobinę szczęścia, można spotkać łasicę, piżmaka, karczownika, mysz zaroślową, nornicę rudą, a także sarny, dziki i jelenie, które pojawiają się tu głównie w okresie letnim szukając wodopoju lub ochłody w zaroślach wierzb.

Na obszarze rezerwatu nie wolno wyci­nać drzew i krzewów, zbierać ziół, owoców, wypasać zwierząt, rozpalać ognisk, polować, wprowadzać psów, wznosić jakichkolwiek budynków, przebywać poza miejscami wyznaczonymi. Bagna można oglądać jedynie w towarzystwie osoby upoważnionej i dobrze znającej teren rezerwatu. Najlepszy punkt obserwacji znajduje się tuż przy drodze asfaltowej, na północnym brzegu rezerwatu, niedaleko tablicy informacyjnej ustawionej przed wjazdem do wsi od strony Olsztynka.

ikonka fb
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
1
2
3
4
5
6
Róg obrazka 1 Róg obrazka 2
grafika
Róg obrazka 3 Róg obrazka 4

Wprowadzono: 06-10-2018   Justyna Balicka
Liczba zdjęć: 14