Strona Olsztynka

Uroczystość posadzenia DĘBU PAMIĘCI "Katyń ... ocalić od zapomnienia"
Dodano: 10-05-2018 | Promocja Gminy | wyświetleń: 1237
grafika

"A ten szum wyżej to wiatr, on tak będzie jeszcze wieczność wiał..." 

27 kwietnia na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego odbyła się uroczystość posadzenia Dębu Pamięci. To symboliczne drzewo poświęcone jest plutonowemu Antoniemu Kejnerowi, żołnierzowi Wojska Polskiego, który został zamordowany wiosną 1940 r. w Bykowni przez sowieckie NKWD. W tym wielkim wydarzeniu udział wzięli członkowie rodziny Bohatera, w tym związani z naszą szkołą: pani Aleksandra Burcz (prawnuczka), która odczytała "Akt Posadzenia Dębu Pamięci" i kilkoro prawnucząt - uczniów naszej szkoły.  

"Pragnieniem społeczności szkolnej jest, by drzewo stało się żywą lekcją historii i opoką wartości moralnych, przypominającą wszystkim o niezłomności polskiego narodu..." (fragm. w/w dokumentu). 

Kropla drąży skałę... 

Jesienią 2017r. przystąpiliśmy do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Katyń...ocalić od zapomnienia". Jego celem jest uhonorowanie ofiar Zbrodni Katyńskiej poprzez posadzenie 21.857 dębów. Po szeregu działań, które służyły pielęgnowaniu wśród młodego pokolenia postaw patriotycznych i szacunku do wielkiej, ale i bolesnej historii Polski, 13 kwietnia 2018r. dyrektor szkoły pani Beata Bukowska wraz z kilkoma członkami rodziny Antoniego Kejnera odebrała Dąb Pamięci, certyfikat oraz ziemię katyńską. Uroczystość miała miejsce w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie i odbyła się pod Honorowym Patronatem Wojewody Warmińsko–Mazurskiego oraz Prezydenta Olsztyna. Uczestniczyło w niej 18 szkół województwa warmińsko – mazurskiego.

Czyją pamięć ocalamy...

Antoni Kejner był żołnierzem Wojska Polskiego, brał udział w walkach o Lwów w 1919r. jako żołnierz pociągu pancernego "Śmiały". Za odwagę i bohaterstwo został dwukrotnie odznaczony "Krzyżem Walecznych". Po przejściu do rezerwy osiedlił się we wsi Ogińszczyzna, ożenił się, wychowywał czworo dzieci, prowadził gospodarstwo i pełnił funkcję sołtysa. Po wybuchu II wojny światowej w połowie grudnia 1939r. został aresztowany przez NKWD, a jego żonę z dziećmi zesłano na Syberię.

Jak usłyszeliśmy we wzruszającej mowie wnuczki Antoniego Kejnera - pani Grażyny Strzałkowskiej: "Gdy wszyscy odnajdują się w Ojczyźnie, nie odnajduje się jedna osoba... Nie ma wieści o Antonim Kejnerze. Jest cisza... po kraju szeptem rozchodzą się wieści o polskich mogiłach na wschodzie. Kiełkuje w nas myśl - On pewnie tam jest, wśród innych, w jednej z tych mogił..." Te smutne przypuszczenia potwierdziły się na jednej z list katyńskich. Antoni Kejner został zamordowany w Bykowni strzałem w tył głowy, jak blisko 22 tysiące Polaków należących do elity kraju.

W tym miejscu splatają się ze sobą pamięć i prawda

Uroczystość posadzenia dębu i odsłonięcia tablicy rozpoczęła się mszą św. w kościele NSPJ w Olsztynku. Następnie na placu przed Szkołą Podstawową nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku zgromadzili się goście oraz pracownicy i uczniowie szkoły. Po odśpiewaniu "Hymnu narodowego" i "Hymnu szkoły" pani dyrektor Beata Bukowska przywitała zgromadzonych i oddała głos kolejno: panu Burmistrzowi Arturowi Wrochnie, pani Barbarze Gawlicy - prezesowi Stowarzyszenia Rodziny Katyńskiej w Olsztynie, pani Grażynie Strzałkowskiej - wnuczce. Następnie syn Bohatera - pan Wacław Kejner oraz wnuki - pani Elżbieta Żywica i Wiesław Kejner odsłonili tablicę pamiątkową, którą (wraz z ziemią przywiezioną z Bykowni) poświęcił ks. Stanisław Pietkiewicz. Kwiaty podczas ceremonii złożyli m.in. Burmistrz Olsztynka Artur Wrochna, Zastępca Burmistrza i członek zarządu Stowarzyszenia Rodziny Katyńskiej w Olsztynie pan Bogusław Kowalewski, przedstawiciele rodziny. Obok kamienia z tablicą upamiętniającą imię Bohatera posadzono Dąb Pamięci, odczytano "Akt Posadzenia Dębu Pamięci", który następnie podpisano. Nie sposób wymienić każdego uczestnika tej wzruszającej uroczystości oraz wszystkich członków rodziny Bohatera z imienia i nazwiska, ale patrząc na syna,  pana Wacława Kejnera, każdy ze zgromadzonych czuł z pewnością radość i dumę z faktu, że uczestniczy w symbolicznym wydarzeniu oddania hołdu Bohaterowi i połączenia świadomości pokoleń. Znamienne są bowiem słowa św. Jana Pawła II o tym, że Prawda czasami człowieka przerasta, ale równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie (stanowią one motto programu "Katyń... ocalić od zapomnienia").

Po części oficjalnej uczniowie szkoły zaprezentowali piękny program artystyczny, a uroczystość zakończyła się występem zespołu "Swojska nutka", po którym goście zostali zaproszeni przez panią dyrektor do obejrzenia gabloty okolicznościowej poświęconej plutonowemu Antoniemu Kejnerowi i Zbrodni Katyńskiej.

Przeminiemy, jak mówi Halina Poświatowska w wierszu "Koniugacja", z którego cytat posłużył za tytuł tego tekstu. Ale wiatr szumiący w Dębach Pamięci nie pozwoli potomnym zapomnieć i o Bohaterach, którym te drzewa są poświęcone - i o nas, którzy tę pamięć o wielkich i zapomnianych przez kilkadziesiąt lat Polakach kultywują.                     

 

Anna Ciesielska

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
grafika
Wprowadzono: 05-10-2018  Promocja Gminy
1
2
3
4
5
6
Róg obrazka 1 Róg obrazka 2
grafika
Róg obrazka 3 Róg obrazka 4

Wprowadzono: 06-10-2018   Justyna Balicka
Liczba zdjęć: 14