Strona Olsztynka

Sybiracy - świadkowie historii
Dodano: 12-04-2018 | Justyna Balicka | wyświetleń: 1149
grafika

10 kwietnia br. w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich w Olsztynku odbyło się spotkanie uczniów klas siódmych z przedstawicielami Koła Związku Sybiraków - uczestnikami sowieckiej deportacji na Syberię. Swoją obecnością zaszczycili nas  p. Regina Adamczyk, p. Irena Plucińska i p. Tadeusz Cyronek.

Wprowadzeniem do spotkania była prelekcja p. Bogumiła Kuźniewskiego – historyka i autora publikacji o Olsztynku, podczas której przedstawił genezę i przebieg zsyłek Polaków na Syberię i do Kazachstanu.

Młodzież odczytała fragmenty wspomnień Polaków zesłanych do Związku Radzieckiego w latach 1940–1956. O swoich doświadczeniach wypowiadali się również zaproszeni goście, którzy przeżyli na obczyźnie swoje dzieciństwo, żyli i pracowali „na nieludzkiej ziemi” a do ojczystego kraju powrócili po kilkuletniej katordze.  

Spotkanie umożliwiło uczniom poznanie tragicznych losów Sybiraków z ich bezpośrednich relacji, dlatego też wykazywali oni duże zainteresowanie tematyką. I mimo, że od tamtych wydarzeń minęło już 78 lat, to wciąż pamięć o nich nie maleje. Dziś, ostatni Sybiracy powoli odchodzą, ale  nie odchodzą wspomnienia o tych ludziach.  Jednym z zesłańców był, niedawno zmarły, p. Józef Dulko, który od wielu lat współpracował z naszą placówką i chętnie dzielił się z młodzieżą informacjami dotyczącymi deportacji na odległe tereny Syberii.

 

W drugiej części spotkania młodzież oraz zaproszeni goście udali się na dziedziniec, aby złożyć wiązanki kwiatów i zapalić znicze przy Dębach Pamięci. Pierwszy z dwóch dębów  posadzono na placu szkolnym 21 maja 2010 roku dla uczczenia pamięci Bohatera Zbrodni Katyńskiej porucznika Leona Łuczaka w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „KATYŃ… ocalić od zapomnienia”.  Drugie drzewko upamiętnia katastrofę samolotu rządowego pod Smoleńskiem, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku.

 

 Społeczność uczniowska naszej szkoły co roku przy Dębach Pamięci czci pamięć ofiar tych wydarzeń historycznych. Ważna jest bowiem wiedza o tragicznych losach naszych Rodaków i nieustanna pamięć o nich, gdyż „naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości.” (S. Wyszyński).

 

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach obchodów „Roku dla Niepodległej”.

 

Wioletta Kowalewska, Daria Sępkowska

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
grafika
Wprowadzono: 05-10-2018  Promocja Gminy
1
2
3
4
5
6
Róg obrazka 1 Róg obrazka 2
grafika
Róg obrazka 3 Róg obrazka 4

Wprowadzono: 06-10-2018   Justyna Balicka
Liczba zdjęć: 14